最新提问
我的动态
登录后查看动态
题目内容双击单词支持查询和收藏哦~
At a certain florist shop, each rose costs r dollars and each tulip costs t dollars. If 2 roses and 4 tulips cost a total of $11.00, and if 3 roses and 3 tulips cost a total of $12.00, how much does 1 rose cost at the shop?
A显示答案
以上解析由 考满分老师提供。